آیا یوگا میتواند به اصلاح ناهنجاریهای ستون فقرات کمک کند؟

بله! یوگا میتواند در بهبود برخی از اختلالات جسمانی به طور چشمگیری موثر باشد. در ادامه به چگونگی تاثیر یوگا بر اختلالاتی مثل lordosis، kyphosis، lower back pain، droping shoulders میپردازیم.

1. Lordosis(لوردوز): انحنای بیش از حد پایین کمرحرکات یوگا بر روی تقویت تمامی عضلات اصلی بدن، به ویژه عضلات شکم و اطراف کمر تمرکز دارد که به بهبود لوردوز کمک میکند. حرکاتی مثل: Plank، Boat pose و Cat_Cow میتوانند مفید باشند. همچنین کشش فلکسورهای لگن و خم به عقب های ملایم برای به تعادل رسیدن انحنای ستون فقرات کمک کننده میباشند.

2. Kyphosis(کیفوز): انحنای پیش از حد بالای کمراین اختلال در زبان ما به قوز کمر شناخته میشود و حرکاتی از یوگا که برای باز شدن قفسه سینه و تقویت قسمت بالای پشت انجام میشود، میتواند برای کیفوز مفید باشد. تمریناتی مثل Cobra، Upward-Facing Dog، و Camel Pose به مقابله با گرد کردن قسمت بالایی پشت کمک میکنند. علاوه بر این تمرکز بر روی حرکات باز کردن شانه مثل Cow Face Pose و Eagle Pose میتواند به بهبود وضعیت کمک کند.

3. Lower Back Pain (LBP): کمر دردیوگا میتواند به کاهش درد کمر با تقویت عضلات اصلی و عضلات شکم، بهبود انعطاف پذیری و بالابردن تعادل مناسب بدن کمک کند. حرکتهایی مثل Child’s Pose، Downward-facing Dogو Sphinx Pose تسکین دهنده درد هستند. همچنین ترکیبی از پیچ و تابهای ملایم و حرکات موثر در باز کردن لگن هم به سلامت کمر کمک میکند.

4. Dropping Shoulders: افتادگی شانه: یوگا آگاهی را در درست قرار گرفتن وضعیت شانه و درگیر شدن عضلات را بالا میبرد. تمرینهایی که عضلات اطراف شانه‌ها و قسمت بالایی ستون فقرات را تقویت میکنند، مثل Shoulder Stand، Warrior series و Reverse Plank میتوانند مفید باشند. توجه آگاهانه به تراز بودن شانه در حرکات مختلف به اصلاح شانه‌های افتاده کمک چشمگیری میکند.

در نهایت باید توجه داشته باشید که تمرین یوگا برای بهبود وضعیت باید با ذهن آگاهی انجام شود و افرادی با اختلالات خاص باید با یک متخصص و یا یک مربی یوگا مجرب مشورت کنند.تمرین مداوم و مناسب، همراه با تمرکز بر آگاهی کلی بدن، میتواند با گذشت زمان باعث ایجاد تغییرات مثبتی در وضعیت بدن گردد. علاوه بر این، یک سیکل خوب از تمرین یوگا که شامل انواع تمریناتی است که به گروههای مختلف عضلانی میپردازد، میتواند به طور ویژه در ارتقا سلامت کلی وضعیت بدن موثر باشد.

عضویت
خبرم کن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرها
سبد خرید
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x